O Bludovečku

Bludoveček je název bývalé středověké zástavby, která náležela k Bludovskému hradu a je zdrobnělinou od slova Bludov.
Bludoveček - Historické foto
Budova hostince Bludoveček - Historické foto

Budova Zámečku byla vystavěna v roce 1520 jako sídlo správce bludovského panství. V 17. století byl správce přestěhován do Bludovského zámku a Zámeček byl přestavěn na zájezdní hostinec, který byl pojmenován Korbílek.

Z dnešního pohledu se nám může zdát, že hospoda stála na místě, na kterém se v žádném případě nemohla uživit. Opak je však pravdou, protože každý, kdo chtěl projít ze Šumperka do Bludova, nebo i obráceně, musel minout právě tuto krčmu. Kromě toho zdejší majitelé platili šlechtě výrazně nižší nájem, než majitelé hostinců umístěných přímo uprostřed vesnice.

Během devadesátých let byly zbořeny trosky zájezdního hostince a na místě byla postavena nová restaurace, kterou po prvních neúspěších nový majitel přebudoval na nevěstinec.

Dobu velké slávy Zámečku připomíná i rozsáhlý, v pískovcové skále ručně vysekaný, 25 metrů douhý sklep.

V roce 2011 získal nemovitost nový vlastník, který se zasadil o rozvoj a zvelebení celé osady. Na přilehlých loukách byla vybudována obora s jeleny, stáje s ušlechtilými koňmi, mini zoo, došlo k rekonstrukci příjezdové komunikace a do Šumperka byla vytyčena cyklistická stezka.

V posledních letech se osada může pyšnit také obřimi sochami z písku, které pro Bludoveček vytvořili dva světoznámí sochaři, Jakub Zimáček a Jan Zelinka.

Bludoveček se stal po právu vyhledávaným výletním místem pro lidi ze širokého okolí. Se svou oborou s vysokou zvěří, ušlechtilými koňmi, výtečnou gastronomií, nově zrekonstruovanými pokoji, infrasaunou a rodinnou a přátelskou atmosférou si Bludoveček získává stále více příznivců a stálých návštěvníků.

Restaurace a penzion Bludoveček informuje spotřebitele, že podle zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, má spotřebitel právo řešit spor mezi společností a spotřebitelem, pokud půjde o spor týkající se kupní smlouvy nebo smlouvy o poskytování služeb ze strany společnosti spotřebiteli a tyto smlouvy byly uzavřeny mezi společností a spotřebitelem počínaje dnem 1. 2. 2016 a dále (dále jen "spotřebitelský spor") formou mimosoudního řešení, kdy subjektem, k němuž je spotřebitel oprávněn předložit návrh na mimosoudní vyřešení sporu se společností je Česká obchodní inspekce (případně jiný subjekt, je-li povřen Ministerstvem průmyslu a obchodu). Bližší informace o možnosti mimosoudního řešení spotřebitelského sporu spotřebitel dále nalezne na internetových stránkách ČOI, viz. www.coi.cz.